گاوصندوق هایی که در حادثه ی متروپل سالم ماندند!

Rate this post

فروریختن ساختمان متروپل حادثه‌ای بود که ظهر روز دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ در خیابان امیرکبیر (امیری) واقع در مرکز آبادان رخ داد. در پی وقوع این حادثه، بخشی از برج شماره ۲ متروپل فروریخت. تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ این حادثه ۳۷ فوتی و ۳۷ نفر مصدوم داشته‌ است. به گفته استاندار خوزستان به اعلام خانواده‌

ها ۳۸ مفقودی گزارش شده‌ است. عملیات آوار برداری متروپل هنوز در جریان است. این ساختمان بخشی از پروژهٔ برج‌های دوقلوی متروپل هلدینگ عبدالباقی بودند.

این ریزش بر اثر شکست سازه‌ای به خاطر نقض ضوابط فنی و استانداردها بود. ۱۳ نفر از مقصران این حادثه دستگیر شده‌اند. مرگ حسین عبدالباقی مالک هلدینگ عبدالباقی و مقصر اصلی ریزش در ابهام باقی مانده‌است.

منبع: ویکیپدیا

رد این حادثه ی دردناک خسارات مالی و جانی شدیدی به کارکنان این مجموعه و خانواده های آن ها به وجود آورد.

اما اتفاقی مشابه به حادثه ی پلاسکو در این رویداد به عمل آمد؛ آن هم سالم ماندن گاوصندوق های موجود در آن مجموعه و به دور شدن برخی اسناد مهم از مفقودی و نابودی بود.

حادثه ی متروپلاز مشاهده و تحقیق درخصوص میزان خسارات وارد شده به ساکنان و اهالی دو منطقه ی ساختمان پلاسکو و برج متروپل در آبادان نتیجه میگیریم که وجود گاوصندوق جهت حفظ امنیت جزو ضروری ترین تدابیر و اقدامات برای حفظ اشیا و لوازم مهم و گران قیمت به حساب آمده و وجود آن باعث جلوگیری از وقوع مشکلاتی به مراتب بزرگ و مخرب تر میگردد.

 

 

 

 

چه برند هایی از گاوصندوق در این واقعه ی دردناک سالم ماندند؟

در حال حاضر اطلاعات تکمیلی خاصی از آخرین آمار حسارات مالی و جانی منتشر نشده و لحظه به لحظه میزان آمار خرابی ها در حال افزیش است.

اما تا به امروز 11 عدد از گاوصندوق کاوه در سایز های مختلف از محوطه ی متروپل خارج شده که خراشیدگی هایی در ظاهر آنها دیده میشد اما محتویات آن کاملا سالم مانده اند.

داشتن مقاومت در برابر وزن شدید آوار بر روی گاوصندوق کاوه امری بسیار ساده بوده و این برند از گاوصندوق ضد سرقت کار مشکلی را در برابر آوار های ناشی از ریزش ساختمان متروپل نداشته است.

برای مثال گاوصندوق کاوه مدل 750kr دارای درجه مقاومت وزنی تقریبا 1000 کیلویی را به همراه دارد.

گاوصندوق کاوه مدل 750kr در متروپل

در نتیجه متلاشی شدن محصولات کاوه در صورت وجود آوار بر روی آنها عملی تقریبا غیر ممکن به حساب می آید.

گاوصندوق های کاوه با قبولی در تست ریزش آوار در دو تجربه ی مختلف پلاسکو و متروپل پیروز و سربلند بوده و از محتویات صاحبان خود محافظت بسیار عالی به عمل آورده اند.

در نتیجه محصولات کاوه لازمه ی داشتن توجه بیشتری از سوی ادارات و مراکز دولتی گسترده و دارندگان دفاتر با حجم مدارک نسبتا زیاد و پر تراکم کیباشند که با درجه ایمنی بالای خود آسودگی خاطر را برای دارندگان این محصولات به وجود آورند.

 

 

فردین عباسیان
ارسال دیدگاه